تبلیغات
دانلودیاش - نرم افزار ایرانی تبدیل متن به گفتار تولید شد


                                           دانلودیاش
                   به سایت دانلودیاش خوش آمدید

ایتنا - این نرم‌افزار با نصب بر روی گوشی می‌تواند پیامک را برای کاربران نابینا و یا در حین رانندگی برای کاربران بخواند.


پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان، نرم‌افزاری را به حجم ۷ مگابایت ارائه دادند که علاوه بر آنکه می‌تواند متن را به صوت تبدیل کند، با نصب آن بر روی گوشی‌های همراه می‌تواند پیامک ارسالی را برای کاربر بخواند.


به گزارش ایتنا سمیه باقربیگی از محققان این پروژه تحقیقاتی در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به سابقه تولید نرم‌افزارهای تبدیل متن به گفتار در دنیا، افزود: با رشد این فناوری در ۱۰ سال اخیر، نرم‌افزارهای بسیاری در زمینه تبدیل متن به گفتار در زبان‌های مختلف دنیا تولید شده است.

وی از تولید نرم‌افزاری در این زمینه در ایران خبر داد و اظهار داشت: این نرم‌افزار قادر است فایل‌های متنی را با کیفیت صدایی شبیه انسان و بدون لرزش به گفتار تبدیل کند.

باقربیگی با تاکید بر اینکه این نرم‌افزار قابل نصب بر روی گوشی تلفن همراه و کامپیوتر است، ادامه داد: این نرم‌افزار می‌تواند یک کتاب ۲۰۰ صفحه‌ای با فرمت‌های DOC ،DOCX و PDF را به فایل صوتی wav و mp3 (گفتاری) تبدیل کند.

این محقق با بیان اینکه این نرم‌افزار با باز کردن فایل متنی شروع به خواندن آن می‌کند، توضیح داد: اساس این نرم‌افزار علم "پردازش زبان طبیعی" است به این صورت که با آنالیز و پردازش بر روی متن آن را تبدیل به صوت و با زبان مورد نظر ارائه می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه این نرم‌افزار برای زبان فارسی تنظیم شده است، ادامه داد: این نرم‌افزار با نصب بر روی گوشی‌های تلفن همراه می‌تواند پیامک را برای کاربران نابینا و یا در حین رانندگی برای کاربران بخواند بدون آنکه کاربر به تنظیمات خاصی دست بزند.

باقربیگی اضافه کرد: علاوه بر این با نصب این نرم‌افزار در گوشی‌های همراه می‌توان متنی را در گوشی ذخیره کرد و در زمان‌های مورد نیاز متن را به صورت صوت به کاربر ارائه داد.

وی حجم کم این نرم‌افزار را از دیگر قابلیت‌های آن ذکر کرد و یادآور شد: نرم‌افزارهایی که تاکنون در دنیا عرضه شده‌اند با حجم ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگابایت است ولی در این پروژه با استفاده از روش‌های خاصی حجم نرم‌افزار تولید شده به ۷ مگابایت کاهش یافت.

باقربیگی با بیان اینکه این نرم‌افزار بر روی کامپیوترها هم قابل نصب است، گفت: خروجی این نرم‌افزار بر روی کامپیوترهای شخصی فایل‌های MP3 است به گونه‌ای که کتاب‌های متن به کتاب گویا تبدیل و به کاربر ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه این پروژه با همکاری مهندس مهدی گلزارنیا اجرایی شد، از برنامه‌های توسعه این نرم‌افزار خبر داد و اظهار داشت: تبدیل گفتار به متن از برنامه‌های توسعه‌ای این نرم‌افزار است که در دستور کار قرار دارد.

منبع:ایتنا


 
                         طبقه بندی: it فناوری و اطلاعات، 
ارسال توسط مدیر سایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از بین موضوعات زیر چه بخش هایی را بیشتر دوست دارید؟(در صورت تمایل میتوانید چند گزینه را انتخاب کنید)
امکانات جانبی

blogskin
نام و نام خانوادگی:
پست الكترونیك :